استان کرمانشاه آنقدر تنوع دارد که مکانی را هم از قدیم‌الایام برای علاقمندان «بهشت» و کنجکاوان «دوزخ» مهیا کرده است!

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کرمانشاه، در دیار ما هرآنچه که شما بخواهید هست، از دشت و دمن گرفته تا کوه و تپه، از چشمه و سراب گرفته تا رود و تالاب، از جنگل گرفته تا صحرای خشک، از دامنه‌های برفگیر تا نخلستان‌های سوزان، از غار گرفته تا آبشار، از آثار نخستین‌ها گرفته تا معماری نوین، از ردپای لولوبی‌ها گرفته تا کاشی‌کاری قاجاری‌ها و از همه مهمتر از «بهشت گرفته تا دوزخ»!

اما این «بهشت و دوزخ» کجاست؟

حتما اسم منطقه ریجاب را شنیده‌اید و می‌دانید که در بحث گردشگری سرآمد غرب ایران زمین است، آری در ۱۲۰ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه در مسیر دالاهو به سرپل ذهاب و در میان قله‌های برفگیر، دره‌های عمیق، دامنه‌های پوشیده از درخت و در کنار رودخانه‌ای خروشان، منطقه‌ای بکر و زیبا وجود دارد به نام ریجاب.

«ریجاب» یا «ریژاو» که در زبان کردی به معنی محل ریزش آب و آبشار است، با نخستین نگاه می‌توان به دلیل نامگذاری این منطقه پی برد، چرا که از لابه لای کوه‌های منطقه چشمه‌های بسیار زیبایی جریان دارد که موجب پرآبی ریجاب شده است.

منطقه ریجاب از نظر جغرافیایی منطقه‌ای کوهستانی و دارای آب و هوایی معتدل است که از طرف شمال به کوه‌های دالاهو منتهی می‌شود.

وجود باغ‌های انجیر، گردو و انار و رودخانه خروشان ریجاب که سرچشمه رودخانه الوند است، برگی از طبیعت را در این منطقه ورق زده است.

از آنجا که ریجاب در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد، وجود کوه‌های زیبای تلاش، مله سوره‌(گردنه سرخ)، تاش‌خزی، کچلی تلار، کاو، قله برزه، گل دره و … در این منطقه جذابیت دوچندانی به ریجاب داده است و بهانه‌ای را نیز برای کوهنوردان و جوانان برای دیدار و گذران ایام تعطیل در این منطقه به وجود آورده است.

دره‌های زیبای دره لرز، دره تاویان، انجیر کلان و… و چشمه‌های ریجاب بالا، چشمه کاک غفور، چهارچشمه، چشمه ملاواز، دلیق و … از جمله جذابیت‌های این منطقه برای گردشگران است.

اما جاذبه‌های ریجاب تنها محدود به طبیعت زیبای این منطقه نیست، به عقیده بسیاری از شرق شناسان و تاریخ‌نگاران به دلیل استقرار نخستین حکومت‌ها در غرب، این منطقه دارای غنای باستانی فراوانی است. منطقه ریجاب اگرچه در نگاه اول فقط یک تفرجگاه طبیعی به نظر می‌رسد، ولی در این منطقه بر اساس بررسی باستان‌شناسان آثاری وجود دارد که بر قدمت حضور انسان در این منطقه مهر تأیید می‌زند.

از جمله این آثار وجود راه باستانی ساسانی در این منطقه است. این راه فقط به وسیله چهارپایان یا با پای پیاده قابل عبور بوده و از جمله راه‌هایی است که عشایر برای عبور و مرور خود از آن استفاده می‌کنند.

از دیگر آثار باستانی این منطقه می‌توان به مسجد «عبدالله بن عمر» اشاره کرد که یکی از قدیمی‌ترین مساجد ایران به شمار می‌رود. براساس نوشته‌های تاریخی در مورد این منطقه برخلاف برخی مناطق دیگر جزو نخستین کسانی بودند که به اسلام ایمان آورده و به ترویج آن پرداختند.

از دیگر آثار باستانی موجود در منطقه ریجاب مجموعه بناهای یادمانی قلعه یزدگرد است که در ۱۵ کیلومتری سه راهی ریجاب به سر پل ذهاب قرار دارد. این مجموعه از طرف شمال غرب با پرتگاه تندی که از شیب آن کاسته می‌شود، به جلگه ذهاب می‌رسد و از طرف شمال و شمال شرقی به صخره‌های پلکانی دالاهو منتهی می‌شود.

باستان‌شناسان قدمت این بنا را به دوره ساسانی نسبت داده‌اند. این منطقه که با عنوان قلعه یزدگرد در ادبیات باستان شناسی شناخته می‌شود، دارای وسعت تقریبی حدود ۴۰ کیلومتر مربع و شامل چند محوطه در کنار هم است.

علاوه بر قلعه یزدگرد در ابتدای باغ‌های ریجاب قلعه‌ای وجود دارد که در زبان محلی به آن قلعه گه‌(قلعه کوچک) گفته می‌شود.

همه این جاذبه‌های منطقه دیدنی ریجاب یک طرف و «بهشت و دوزخ» هم یک طرف!

اگر مسیر جاده قدیم راه ساسانی را از پل دروازه به طرف سراب ادامه دهید، نزدیک به آسیاب خراب قدیمی منطقه ریجاب، ۵ نقطه تراشیده شده در سنگ را خواهید دید که اهالی محل به آن‌ها «بهشت و دوزخ» می‌گویند.

این صفحه‌های تراشیده شده طوری قرار دارند که چهار عدد آنها در کنار هم حجاری شده و یکی در زیر آنها قرار گرفته است.

صفحات تراشیده شده مستطیل شکل بوده و چهار عدد با تاق جناقی ساخته شده و تنها یکی از آنها تاق گهواره‌ای شکل دارد.

خلاصه اینکه اگه علاقمندید، سری به «بهشت و دوزخ» بزنید، حتما به کرمانشاه بیایید!

گزارش از: هادی نوروزی، خبرنگار ایسنا، منطقه کرمانشاه