همراه با تصویر و ویدئو

آبشار ریجاب یا آبشار پیران یکی از بلندترین آبشارهای ایران می باشد که در شهر ریجاب واقع شده است. ارتفاع کلی آبشار از بالای صخره ها تا پایین ترین نقطه از طبقه سوم آن حدود ۱۵۰ متر است که البته با توجه به فرسایش قسمت بالایی آبشار و ایجاد دره ای تنگ در آن قسمت، ارتفاع قسمت آبریز حدود ۱۰۰ متر است.

آبشار ریجاب آبشاری سه طبقه است که دو طبقه بالایی آن بسیار بلند و طبقه پایینی کوتاه تر است. طبقه سوم آبشار ریجاب در زیر درختان قرار گرفته و از بالا دیده نمی شود.

آبشار ریجاب در چهارمین همایش شورای سیاست‌گذاری ثبت آثار ملی کشور در لیست میراث طبیعی کشور قرار گرفت.

آبشار ریجاب یکی از چند آبشار بلند ایران است. به گفته مهندس اسکندری (نویسنده کتاب آبشارهای ایران) دو آبشار دیگر با ارتفاعی در همین حدود در کرمان وجود دارد که البته هنوز اندازه گیری دقیقی نشده است: آبشار وروار و آبشار سرندکوه که همراه با آبشار لاتون بلندترین آبشارهای شناخته شده ایران هستند. اما با توجه به بررسی های دقیق، آبشار ریجاب پس از آبشار های لاتون (استان گلیلان)، سرانکوه (استان کرمان) و وروار (استان کرمان) چهارمین آبشار بلند ایران محسوب می شود.

JW Player 5

مسیر دسترسی به آبشار ریجاب از دو طریق امکان پذیر است: مسیر نخست روستای پیران در ۱۰ کیلومتری سرپل ذهاب است که شما را به پای آبشار می برد و مسیر دیگر روستای ژالکه در شهر ریجاب می باشد که منظره فوق العاده آبشار از بالا و نمای کامل و دورتر آن را نمایان می سازد. موقعیت مکانی این نقطه به گونه ایست که منظره و نمایی بسیار زیبا از آبشار را از روبروی آن به نمایش می گذارد و گردشگران با سفر به این منطقه می توانند از زیبایی های طبیعت لذت ببرند .

آب این آبشار از ریجاب سرچشمه می گیرد. در کنار آبشار بلند ریجاب، چندین آبشار زیبای دیگر وجود دارد، همچنین جنگلهای انبوه و متراکم درختان بلند و زیبای چنار، تبریزی و گردو، چشم اندازهای بسیار زیبا، زمینه‌های مساعدی برای گذران اوقات فراغت فراهم کرده‌اند.

برای رفتن به ریجاب باید از کرمانشاه به سمت اسلام آباد غرب و کرند غرب حرکت کرد و پس از عبور از سرخه دیزه، در ۱۸ کیلومتری سرپل ذهاب، سه‌راهی ریجاب کاملا مشخص است؛ از آنجا پس از ۷ کیلومتر به شهر ریجاب می‌رسیم.

برای مشاهده تصاویر در اندازه واقعی، روی آن ها کلیک کنید.